Ez egy kicsit száraz és hosszú lesz, de hidd el, érdemes végigolvasni, ha nem szeretnél kellemetlen meglepetésben részesülni a repülőtéren...

Az alábbiakban összegyűjtöttem a repülésnél általánosságban alkalmazott írott és íratlan szabályokat, valamint az egyes légitársaságok egyedi előírásait is.
A hálózati légitársaságoknál a jegyár általában tartalmazza a kézipoggyászt, valamint 1 db csomagtérbe feladható csomagot. A diszkont (vagy fapados) légitársaságok jegyei kizárólag a kézipoggyászt tartalmazzák, amennyiben nagyobb táskát, bőröndöt szeretnénk feladni, ezért külön kell fizetni. (Légitársaságok pontos csomagméreteit lásd lejjebb) Nagy méretű kézipoggyászok esetében a minden légitársaság által elfogadott legnagyobb csomag: 55 x 35 x 20 cm.
ÁLTALÁNOS SZABÁLYOK
Az utastérbe felvihető csomagok számára és méretére vonatkozó előírásokat a légitársaságok egyre szigorúbban ellenőrzik, sőt, vannak olyan estek, amikor az utasnak az az érzése, hogy kifejezetten vadásznak a néhány cm-rel nagyobb csomagra, hogy még az utolsó pillanatban plusz díjakat szedhessenek be. Korábban lazább szabályok voltak érvényben, az utastérbe felvihető kézipoggyász mellett "elfért" még egy kabát, egy kis női táska vagy 1-2 zacskó a duty freeből, aminek az lett az eredménye, hogy a leleményes utasok gyakorlatilag komplett háztartásokat próbáltak meg felvinni a gépre. Ezt megelégelve (és persze az anyagi haszon lehetősgét meglátva) szigorítottak az ellenőrzésen, így az új szabály: egyetlen (szabályos méretű) csomagba kell beleférni mindennek (kabátnak is, duty free-ben vásárolt dolgoknak is, laptopnak is, egy szóval mindennek). Ráadásul nem érdemes az utasirányítók jó indulatára sem hagyatkozni, mert nincs nekik!
JEGYÁRBAN FOGLALT FELADHATÓ POGGYÁSZ
feladandó poggyászok számát érdemes már a foglaláskor alaposan átgondolni, mert a jegyvételkor megvett plusz csomag kerül a legkevesebbe. Amennyiben még indulás előtt módosítunk a jegyen, annak is költségei vannak, ha pedig a repülőtéren jut eszünkbe, hogy mégsem fértünk bele az előzetesen tervezett csomagszámba, már az eredeti ár kétszeresét is fizethetjük, nem beszélve a beszálló kapunál (rend szerint nem önálló elhatározásból) megvásárolt pulsz csomaggal, ami az eredeti csomagdíj 3-5-szöröse. Ráadásul kerülhetünk olyan kellemetlen helyzetbe is, hogy a pénzünk már elfogyott, vagy a feladott bőröndbe tettük a pénztárcát, így nem tudjuk kifizetni az extra csomagdíjat... tehát a táska marad...
A hálózati légitársaságoknál a jegyár általában tartalmazza a kézipoggyászt, valamint 1 db csomagtérbe feladható csomagot. A diszkont (vagy fapadsos) légitársaságok jegyei kizárólag a kézipoggyászt tartalmazzák, amennyiben nagyobb táskát, bőröndöt szeretnénk feladni, ezért külön kell fizetni. (Légitársaságok pontos csomagméreteit lásd lejjebb)AZ UTASTÉRBE FELVIHETŐ TÁRGYAK
A szabályozás kiindulási logikája egyértelmű: nem vihető a fedélzetre semmi olyan éles tárgy, amivel sérülést lehet okozni, sem olyan és annyi folyadék, amiből robbanóanyagot lehetne keverni, sem dezodor/spray, amit meg lehetne gyújtani. A csomag átvizsgálásakor ezeket a szabályokat igyekeznek szigorúan betartani, de a személyes tapasztalatok ezt megcáfolják... A lényeg, hogy bármi gyanúsat találnak a biztonságiak, elveszik és kidobják (aztán kiveszik a szemétből és hazaviszik...). Szóval jobb. ha minden olyat, ami gyanús lehet, beteszünk a feladott csomagba: mézet, kőrözöttet, szuvenír bicskát, stb. Arról még nem sikerült egy biztonságit sem megkérdeznem, hogy mi van a duty free-ben vásárolható borotvákkal és dezodorokkal...
- folyadékokra vonatkozó konkrét szabályok: max. 1 dl-es flakonban szállítható folyadék, amiből annyi vihető fel a gépre, amennyi belefér egy max 1 l űrtartalmú, max 20x20 cm-es tasakba. Ennek a tasaknak átlátszónak és újrazárhatónak kell lenni. Ez alól természetesen kivételek a duty free-ben megvásárolható italok, az ellenőrzés még amúgy is duty free előtt történik. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy ezek a szabályok nem csak a valódi folyadékokra vonatkoznak, hanem gélekre, zselékre, pasztákra, sőt még a stift dezodorokra is!
- két kivétel van a szabáyok alól: a repülés ideje alatt elfogyaszott csecsemő-tápszer és folyékony gyógyszerek.
FEDÉLZETRE VIHETŐ KÉZIPOGGYÁSZ MÉRETEK
Az utastérbe vihető kézipoggyászok mérete légitársaságonként kis mértékben eltér egymástól. Alapja minden esetben az, hogy beférjen az ülés fölötti rekeszbe, vagy az utas előtti ülés alá. Vannak olyan légitársaságok (pl. Wizzair), ahol már két különböző csomagméret közül választhatunk: a kis méretű kézicsomag ingyenes, a nagyobb méretű viszont a feladott poggyászhoz hasonlóan fizetős. (Amennyiben kis csomagot foglaltunk, de mégis meghaladja a szabályos méretet, beszálláskor "vehetünk" nagy csomagot, persze 3-4-szer annyiért, mint amennyibe foglaláskor kerül).
Az alábbi táblázat a légitársaságoknál fedélzetre vihető csomagok méretét tartalmazza. A méretek a 2015. augusztus 10-én érvényben lévő szabályok alapján vannak feltüntetve, utazás előtt a repülőjegy mellé kapott tájékoztatóban megadott méreteket mindenképpen ellenőrizni kell! A megadott oldalhosszúságok egyenként is betartandóak (azaz nem lehet az egyik oldal hosszabb, csak azért, mert a másik oldalnál nem értük el a maximumot).
Aamennyiben több légitársasággal, átszállással utazol, mindenképpen a legszigorúbb poggyász-szabályokat vedd figyelembe csomagoláskor.
Nagy méretű kézipoggyászok esetében a minden légitársaság által elfogadott legnagyobb csomag: 55 x 35 x 20 cm.